Kinesiology Taping

(terapia z użyciem plastra kinesiology tape/k-active tape na układ mięśniowo-powięziowy)

     KINESIOLOGY TAPING jest to koncepcja pracy z pacjentami z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu polegająca na ocenie screeningowej i terapii wykorzystującej elastyczny plaster kinesiology tape/k-active tape. Metoda ta pod nazwą kinesiotaping rozwinęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku dzięki doktorowi Kenzo Kase, japońskiemu chiropraktykowi, który założenia metody oparł o zasady kinesiologii. W porozumieniu z japońską firmą Nitto Denko, został wyprodukowany oryginalny plaster pod nazwą Kinesio Tex (Aktualnie jest on produkowany przez Nitto Denko pod inną nazwą - Kinesiology Tape /K-Active Tape®).

     Plaster kinesiology tape jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z warstwą 100% akrylu o kształcie sinusoidy. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość (w zakresie 130-140%) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną.







     Kinesiology Taping to przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

     Kinesiology Taping to ocena całego pacjenta, szukanie za pomocą testów screeningowych przyczyny dysfunkcji i bólu. Aplikacje plastrem kinesiology tape wykonywane są po uprzedniej ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych. Efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywuje procesy samoleczenia.

     Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego oddziaływanie za pomocą kinesiology tapingu na zmniejszenie restrykcji mięśniowo-powięziowych ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek.

     W kinesiology tapingu wykorzystuje się aplikacje: mięśniową, więzadłową, powięziową, korekcji powięziowej, limfatyczną i funkcjonalną oraz połączenia w/w technik w zależności od potrzeb terapeutycznych.